یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های رتوش کردن عکس در فتوشاپImage result for ‫یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های رتوش کردن عکس در فتوشاپ‬‎

رتوش کردن چنین عکس‌هایی واقعاً مشکل است! به دو دلیل:
اول اینکه تقریباً هیچ جای این صورت سالم و یک‌دست نیست تا بتوان با ابزار Healing Brush از آن الگوبرداری کرد و بقیه را مثل آن تصحیح کرد.
دوم اینکه اگر هم یک الگوگیری صحیح گرفته شود، باید بر روی تمام صورت کشید که واقعاً صورت را به یک نقاشی تبدیل می‌کند، ضمن اینکه بسیار وقت‌گیر است

اما در مورد رتوش کردن، نکاتی وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توان سریع‌تر و بهتر و طبیعی‌تر، عکس‌ها را رتوش کرد.عکس بالا را ترجیحاً در Photoshop CS3 باز کنید.
در پالت Layers، لایه مربوط به عکس را بکشید و روی دکمه Create New Layer رها کنید تا یک کپی از این لایه بر روی  لایه قبلی ایجاد شود:


حالا باید بر روی لایه جدید، یک فیلتر اعمال کنید. بهترین فیلتر، انتخاب گزینه Smart Blur از زیرمنوی Blur از منوی Filter است. با باز شدن پنجره تنظیمات، اعداد را وارد نمایید و OK را  کلیک کنید:


با این کار تمام جوش‌ها و ناصافی‌هایش حذف شده، اما اگر این را تحویل مشتری دهید، احساس می‌کند عکسش را با آبرنگ کشیده‌اید!
بنابراین، اگر بتوان طوری این لایه را با لایه پایینی که همان تصویر اولیه است، ترکیب کرد که حالتی بین دو حالت ایجاد شود، بسیار مناسب خواهد شد.

برای ادامه کار، باید دو کار انجام دهید:
1- لایه جدید را انتخاب کنید و از پایین پالت Layers روی دکمه Add Layer Mask کلیک کنید.
2- ترکیب لایه جدید را از نوع Darken Layer انتخاب کنید. ابتدا ابزار Healing Brush Tool را انتخاب کنید، در لایه دوم، روی عکس صورت کلیک کنید، کلید Alt را پایین نگه دارید و یک بار بر روی بخشی از صورت که کمی روشن‌تر است (مثلاٌ بالای ابروی سمت چپ عکس) کلیک کنید و سپس لایه اول را  انتخاب کنید و بر روی نقاطی که واضح‌تر هستند کلیک کنید تا رتوش شوند. (این کار شاید برای کسانی که اولین بار است از این ابزار استفاده می‌کنند، مشکل باشد، این پاراگراف را دوباره و با دقت بیشتر بخوانید)

[طرز کار ابزار Healing Brush: هنگام استفاده از Healing Brush وقتی کلیک Alt را پایین نگه می‌دارید و جایی کلیک می‌کنید، یعنی جایی سالم از پوست را مشخص و از آن الگوبرداری می‌کنید. و وقتی Alt را رها می‌کنید و بر روی یک جوش کلیک می‌کنید، آن  بخش از صورت با حالت سالم و اطراف آن جوش ترکیب می‌شود و ترمیم می‌شود.]

توجه: هنگام کار با این ابزار، بعد از الگوگیری، موس را نکشید! فقط یک بار کلیک کنید. یعنی کلیک‌های متمادی...

گاهی اوقات شاید لازم باشد این رتوش‌کاری را بر روی لایه بالایی انجام دهید. و گاهی هم نیاز است که مثلاً از پوست گردن الگوبرداری شود.

این کار را تا زمانی که پوست صورت تا حد مناسبی صاف و رتوش شود، ادامه دهیدپی سی وب هاست